Nadwzroczność

Nadwzroczność

Jest to termin medyczny (potocznie nazywany dalekowzrocznością) określający zaburzony stan poprawnego widzenia, polegający na tym, że przedmioty położone blisko obserwatora są rozmyte, zaś te zlokalizowane w oddali są widziane są wyraźniej lub nawet ostro.

W prawidłowym oku obraz powstaje na jego siatkówce. Nadwzroczność występuje w przypadku gdy oko w przekroju jest za krótkie (zbyt krótka gałka oczna) lub jest zbyt mała moc soczewki. Obraz powstaje za siatkówką.

Nadwzroczność jest dziedziczna i ujawnia się już w okresie dzieciństwa. Występuje także tzw. nadwzroczność starcza, która rozwija się wraz z wiekiem.
Do typowych objawów towarzyszących nadwzroczności zalicza się między innymi problemy z koncentracją wzroku na bliskich przedmiotach, zmęczenie oczu i ból głowy podczas czytania.

Tylko kompleksowe badanie wzroku przez lekarza okulistę bądź optometrystę określi faktyczną wielkość wady refrakcji oraz moce zalecanych soczewek okularowych. Ostrość widzenia poprawić można stosując okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to skupiające soczewki okularowe, których moc wyraża się w dioptriach o wartościach dodatnich (w zapisie stosuje się znak plus przed wartością mocy soczewki).
Osoba z N. widzi źle zarówno z daleka jak i z bliska. Żeby widzieć dobrze musi akomodować, co jest możliwe w największym zakresie u młodych osób (nadwzroczność utajona). Z wiekiem zdolność akomodacji maleje i wadę można tylko wyrównać szkłami okularowymi.
Ze względu na wady refrakcji dalekowzroczności najczęściej dzielona jest na trzy rodzaje:
- Dalekowzroczność niska (do +4,0 D). Jeśli oczy dysponują dostateczną akomodacją, można widzieć wyraźnie zarówno w zakresie dali jak i bliży.
- Dalekowzroczność średnia (powyżej +4,0D do +8,0 D). Niewyraźne widzenie dalekie kompensowane jest akomodacją, jednak ograniczone możliwości akomodacyjne nie pozwalają na dobre widzenie bliży.
- Dalekowzroczność wysoka (powyżej +8,0 D). Widzenie upośledzone jest w całym zakresie. Dalekowzroczność powyżej kilkunastu dioptrii jest najczęściej wynikiem usunięcia zmętniałej soczewki ocznej.

Dodaj komentarz